Budowa Paznokcia

budowa paznokcia

Jak zapewne wiesz wiele osób zajmuje się nieprofesjonalnym przedłużaniem paznokci i pielęgnacją dłoni, niestety właśnie takie działanie i nie znajomość podstawowej budowy paznokcia, może prowadzić do trwałych uszkodzeń bądź chorób paznokcia. Informacje tutaj zawarte pomogą Ci w dalszej pracy i rozwoju. Jeśli chcesz być w pełni profesjonalna/y musisz mieć niezbędną wiedzę, która pozwoli Ci uniknąć błędów i sprawi że Twoje dłonie oraz paznokcie będą zawsze zdrowe i piękne. Zapraszam Cię do czytania dalszej części artykułu…

[wp_ad_camp_2]

Opis budowy paznokcia

Zapraszam do korzystanie ze stworzonej specjalnie na potrzeby tego serwisu interaktywnej aplikacji Budowa Paznokcia zamieszczonej poniżej:

Obłączek

Obłączek zwany jest też lunulą. To księżyc w kolorze białym, znajdujący się tuż u nasady paznokcia. Najbardziej widoczny na kciuku, niekiedy występuje także na pozostałych paznokciach. Obłączek jest koloru białego, ponieważ nie przylega całkowicie do macierzy. Jednym ze składników lunuli jest kolagen. Obłączek znajduje się pomiędzy martwą częścią paznokcia czyli płytką a macierzą, która jest żywą częścią paznokcia.

Łożysko paznokcia

To tkanka wyścielająca, która znajduje się tuż pod płytką paznokcia. Jest to część, dzięki której płytka łączy się ze skórą. To właśnie stąd paznokieć pobiera wszelakie substancje odżywcze. Jest bardzo unaczyniony i ukrwiony przez dwie tętnice.

Macierz

Zwana jest także korzeniem paznokcia. Jest to najważniejsza część paznokcia. Tutaj tworzą się przezroczyste komórki, które ściśle się ze sobą łączą i tworzy się płytka paznokcia. Ważne jest, aby bardzo uważać podczas wycinania, bądź odpychania skórek, ponieważ nieumiejętne wykonanie tego zabiegu może trwale uszkodzić macierz. Pęknięcie macierzy sprawia, że paznokieć będzie rósł uszkodzony już do końca życia.

Wał dookoła paznokciowy

Jest to naskórek, który otacza części boczne oraz górną naszego paznokcia. Tworzygrubszy wałek i zabezpiecza nasz paznokieć.

Poczytaj również:  Jedwabne paznokcie czyli Fiberglass

Wolny brzeg paznokcia

Jest to część, która wychodzi poza opuszek paznokcia.

Skórka

Jest to delikatne zgrubienie tuż przy nasadzie paznokcia. Należy regularnie wycinać bądź odpychać skórki, aby nasze dłonie wyglądały elegancko. Niestety im częstsze wycinanie skórek, tym szybszy ich wzrost. Powinno się je pielęgnować oliwką.

Płytka paznokcia

Jest to blaszka zbudowana głównie z keratyny. Wzrost płytki paznokcia wynosi około 3 mm na miesiąc. Na kształt płytki paznokcia mają wpływ witaminy. Paznokcie powstają z nabłonka, następnie przekształcają się w martwe komórki, które łącząc się tworzą warstwę rogową, inaczej zwaną twardą keratyną paznokciową.