Sposoby na obgryzanie paznokci u dorosłych

stop obgryzaniuSkoro odwiedziłeś tę stronę i czytasz właśnie ten artykuł domyślam się, że wreszcie zdecydowałeś się stawić czoło swojemu natrętnemu nałogowi i zniszczyć go doszczętnie – raz na zawsze. W Twojej głowie pojawiła się myśl typu: „łatwiej powiedzieć, a trudniej zrobić” ? To bardzo mądrze, bo prawda jest taka, że walka z nałogami nie wymaga silnej woli, lecz chęci i poświęcenia pewnego czasu na zastosowaniu kilku, znanym niewielu ludziom, technik…

[wp_ad_camp_2]

Powszechne sposoby na obgryzanie paznokci

Poszukując w Internecie sposobów walki z naszym nałogiem trafiamy na różnorodne – domowe bądź bardziej profesjonalne, sposoby na zwalczenie problemu obgryzania. Chociaż zastosowanie tych metod bez wsparcia odpowiednich technik daje znikomą szansę na wyzbycie się niechcianego zachowania, to warto przytoczyć najczęściej polecane i moim zdaniem jedne z najbardziej skutecznych z nich.

Przedłużanie paznokci

przedłużone paznokcieBardzo dobra metoda dla osób o dużym stopniu intensywności obgryzania paznokci oraz w pierwszej fazie zwalczania nałogu. Pod tipsami i warstwą twardego żelu paznokieć jest bezpieczny i uodporniony na wszelkie uszkodzenia mechaniczne (w tym gryzienie). Przynajmniej na kilka tygodni…

Warto również wspomnieć, że cena przedłużonych paznokci wpływa na skuteczność tego sposobu. Im droższe i ładniejsze są nasze paznokcie, tym bardziej zniszczenie ich wiąże się z większą stratą co zwiększa motywację do osiągnięcia celu.

Zepsucie „smaku” paznokci

cebula psuje smak paznokciaPopularną metodą jest zepsucie „walorów smakowych” paznokci. Istnieje wiele metod sprawiających, że nasze paznokcie stają się obrzydliwe i nie ma mamy ochoty umieszczać ich w naszych ustach.  W aptekach i niektórych sklepach kosmetycznych możemy znaleźć specjalne gorzkie lakiery i rożnego rodzaju środki stworzone specjalnie z myślą o osobach obgryzających paznokcie. Przykładem jest dostępny bez recepty preparat do zabezpieczania paznokci i palców przed obgryzaniem – Gorzki Paluszek (cena ok. 8zł). Alternatywnym, bardziej „domowym” sposobem, może być nasmarowanie dłoni cebulą, cytryną bądź innym środkiem, którego smaku nie znosimy lub wprawia nas w obrzydzenie. Wadą tej metody jest to, że przy podstawowych codziennych czynnościach, takich jak mycie rąk czy zmywanie, na skutek kontaktu z wodą paznokcie czesto odzyskują swój pierwotny smak i wymagają ponownego zastosowania tego sposobu.

Zaklejanie paznokci plastrem

zaklojone plastrem paznokcie nie smakują już tak bardzoWedług mnie najlepszą metodą wyzwolenia się spod nieodpartej pokusy obgryzienia paznokci i skórek jest ich zaklejanie taśmą bądź plastrem przepuszczalnym powietrze, który możemy nabyć w każdej aptece.  To moim zdaniem najmniej przyjemny sposób pozbycia się nałogu, ale za to najbardziej skuteczny. Metoda ta jest bardzo podobna do poprzedniej ma jednak jedną konkretną wadę, która w rzeczywistości wpływa bardzo pozytywnie na jej skuteczność…Rąk używamy w prawie każdej codziennej czynności, których wykonywanie może zostać utrudnione przez przeszkadzające, szybko brudzące się i nieprzyjemnie pachnące plastry. Zaklejone paznokcie nie pozwalają o sobie zapomnieć, a jeśli są w dodatku brudne, to ostatnią rzeczą jaką będziemy chcieli zrobić jest wsadzenie ich do ust i gryzienie. Dodatkowo plastry naklejone na dłoniach wywołują zainteresowanie innych ludzi, co jest ich ogromną zaletą. Chcesz wiedzieć dlaczego? O tym już zaraz przeczytasz…

Psychologiczna technika, czyli zapobieganie obgryzaniu paznokci

Twierdzi się, że obgryzanie paznokci nie jest nawykiem a wręcz nałogiem. Aby się go pozbyć  należy z nim walczyć, a Twoją jedyną bronią w tej walce jest silna wola. Według słownika języka polskiego silną wolą określa się „wytrwałość w realizacji wytkniętych sobie celów”. Opisana poniżej technika pozwoli Ci nabrać „żelaznej woli” w kilkanaście minut…

Kluczowym elementem do zaprzestania obgryzania paznokci jest motywacja, co oznacza, że najpierw powinniśmy zadbać o to, co jest w naszej głowie, a dopiero później jako wzmocnienie naszych postanowień zastosować  jedną z powszechnych technik przedstawionym na początku tego artykułu.

Poczytaj również:  Sposoby na nie obgryzanie paznokci u dzieci

Motywacja krok po kroku:

 1. Kartka i długopis
  Jeżeli czytasz to, bo chcesz pozbyć się swojego nałogu, znajdź kartkę i długopis. Mówię poważnie. Jeżeli wykonasz tą technikę „w głowie”  tylko stracisz niepotrzebnie kilka minut swojego życia na ćwiczenie i kilka dni na walkę z obgryzaniem paznokci, więc proszę – przygotuj coś do pisania.
 2. Twój cel
  Zastanów się czego naprawdę chcesz. Odpowiedz sobie na pytanie czy naprawdę pragniesz przestać obgryzać swoje paznokcie i co Cię tak naprawdę powstrzymuje przed osiągnięciem tego celu już teraz. Zapisz swój cel na kartce.
 3. Motywacja
  Zmiany zależą w dużej mierze od motywacji. Jeżeli do tej pory nie pojawiła się w Tobie pozytywna przemiana, to najprawdopodobniej spowodowane jest to tym, że z poprzestaniem obgryzania paznokci wiązało się większe cierpienie (pewnie spowodowane nieprzyjemnościami ze stosowania metod zawartych w pierwszej części tego artykułu oraz całym procesem zwalczania nawyku) niż z ciągłym obgryzaniem. Pora to zmienić…Napisz na kartce: JEŻELI BĘDĘ OBGRYZAĆ PAZNOKCIE TO…. i dopisz nie mniej niż osiem negatywnych skutków niedokonania zmiany.

  Korzystając z rad, ze wskazówki poniżej napisz też na kartce:  JEŻELI PRZESTANĘ OBGRYZAĆ PAZNOKCIE TO… i dopisz nie mniej niż dziesięć pozytywnych skutków wyzbycia się nawyku.

  WSKAZÓWKA: Najbardziej dotkliwym cierpieniem jest to, które wypływa z zewnątrz, z naszych wewnętrznych potrzeb i pragnień. Właśnie takie powinny być wszelkie nasze „argumenty”, które mają wpłynąć na motywację. Dodatkową „dźwignią” do zmiany są wszelkie publiczne deklaracje, oświadczenia, zakłady itp., ponieważ zachowanie spójności jest bardzo silną motywacją.

 4. Zachowanie zastępcze
  Obgryzanie paznokci często występuje w określonych sytuacjach i czemuś służy. Zastanów się w jakich sytuacjach i po co to robisz. Czy nie obgryzasz paznokci kiedy się denerwujesz? Kiedy się boisz? Kiedy się relaksujesz? Kiedy robisz coś wyjątkowo ciekawego?
  Następnie znajdź zachowanie alternatywne przynoszące takie same korzyści (np. redukcja lęku, zwiększenie koncentracji, dostarczanie przyjemności i rozrywki itp.), a potem dopisz na kartce: ZA KAŻDYM RAZEM KIEDY BĘDĘ… … ZAMIAST OBGRYZAĆ PAZNOKCIE ….

  Ważną rzeczą jest, aby teraz wyobrazić sobie siebie w sytuacjach, w których zamiast obgryzać sobie paznokcie stosujemy nowe zachowanie. Jeszcze ważniejszą rzeczą jest to, żeby po każdej wygranej „potyczce” z naszym problem dawać sobie małą nagrodę. Niech to będzie np. wypowiedziane na głos zdanie „Brawo Ewelina! Udało Ci się znowu powstrzymać to przeklęte obgryzanie. Gratulacje! Masz naprawdę żelazną wolę”, włączenie ulubionej piosenki,  zjedzenie ulubionego batonika czy cokolwiek innego, co sprawi nam przyjemność.

  Nagradzanie siebie jest sprawą kluczową, bo tylko wzmacnianie nowego zachowania pozwoli je podtrzymać na dłużej.

 5. Zakończenie
  Teraz warto sprawdzić czy wszystko zostało wykonane poprawnie. Upewnij się, że:
 • Pozostanie w nałogu obgryzania paznokci sprawia Ci ogromne cierpienie.
 • Zaprzestanie obgryzania i zastosowanie nowej strategii działania paznokci daje Ci wiele przyjemności.
 • Wybrane zachowania są w zgodzie z Twoim wnętrzem.
 • Korzyści płynące z wybranego zachowania zastępczego są takie same jak korzyści płynące z obgryzania paznokci.

Wzór kartki motywacyjnej

Jeśli wszystko jest dobrze, wybierz sobie jakąś metodę z prezentowanych w pierwszej części artykułu, wyznacz sobie czas jej stosowania (polecam 30 dni) , umieść swoją kartkę w łatwo widocznym miejscu, spoglądaj na nią i czytaj kilka razy dziennie.

Słowo końcowe

Po prawidłowym zastosowaniu tej techniki polecam jako wzmocnienie motywacji zastosować metody opisane na początku. Dla osób o silnym stopniu zaawansowania świetny byłby niżej opisany schemat:

 1. Zastosowanie opisanej techniki
 2. Przedłużenie paznokci
 3. Zastosowanie ponowne techniki
 4. Zaklejanie paznokci plastrem  + deklaracje publiczne.

Pozdrawiam i życzę sukcesów drodze do zdrowych paznokci.

Główne źródła:

Nauka warunkowania neuroasocjacyjnego z książki:

Anthony Robbins „Obudź w sobie Olbrzyma”

RelatedPost