Zimne dłonie – przyczyny

Zimne dłonie przyczyny

Wielu ludziom uprzykrza życie na pierwszy rzut oka wcale nie przeszkadzająca w codziennym funkcjonowaniu dolegliwość, jaką są zimne dłonie. Chociaż zazwyczaj odczucie zmarzniętych rąk występuje okresowo i trwa krótko, to niektórym osobom dolegliwość ta towarzyszy przez całe życie. Myślę, że jeżeli jesteś osobą, która czasami doświadcza chłodu w rękach to powinny Cię zainteresować przyczyny tej dolegliwości…

[wp_ad_camp_2]

Przesądy o zimnych dłoniach

Podczas codziennego życia można usłyszeć przesądy o zimnych dłoniach. Według niektórych człowiek posiadający zimne ręce jest osobą niekochaną, niezdolną do większego uczucia czy też nieposiadającą żadnego doświadczenia seksualnego. Paradoksalnie istnieje też przesąd według którego osoba z zimnymi dłońmi jest niezmiernie dobra w sprawach łóżkowych, za powiedzeniem – zimne ręce, gorące serce.

Chociaż przesądy są tylko przesądami to łatwo się domyślić, że ciągłe odczuwanie zimna w dłoniach nie jest niczym przyjemnym. Dolegliwość ta może doprowadzić do ciągłego uczucia dyskomfortu, skrępowania w sytuacjach kontaktów społecznych oraz nieprzyjemnego uczucia chłodu, które czasami powoduje nawet trudności w zasypianiu.

Zimne dłonie – przyczyny

Temperatura ciała człowieka wynosi średnio 36,6°C i zmienia się w ciągu dnia o około jeden stopień. Najlepsze w utrzymywaniu swojej temperatury są okolice klatki piersiowej. Im dalej od serca tym jej utrzymanie jest trudniejsze. Dłonie, stopy a w szczególności palce są najbardziej narażone na wpływ chłodnego otoczenia i najbardziej odczuwają wszelkie problemy z odpowiednim krążeniem krwi. Między innymi z tego powodu wszelkie czynniki obniżające temperaturę ciała oraz zaburzenia ciśnienia są odczuwane najbardziej właśnie w tych organach.

Chłodne otoczenie oziębia dłonie

Najbardziej oczywistą i najczęściej spotykaną przyczyną dolegliwości, jaką są zimne dłonie jest niska temperatura. Chłodne otoczenie powoduje aktywację specjalnych mechanizmów obronnych, które za wszelką cenę zabezpieczają organizm przed niebezpiecznym oziębieniem. Utrzymują one odpowiednią temperaturę ciała i chronią przede wszystkim klatkę piersiową przed ochłodzeniem. Z tego powodu źle zabezpieczona przed zimnem głowa, szyja, ręce lub nogi często powodują braki ciepła i mogą przyczynić się do obniżenia temperatury miejsc dla organizmu najtrudniejszych do nagrzania czyli dłoni i stóp z palcami.

Problemy z krążeniem

Problemy z krążeniem są kolejną, bardzo często występującą przyczyną odczuwania zimna w dłoniach. Na ich powstawanie wpływa wiele czynników a najczęstszymi przyczynami nieodpowiedniego krążenia krwi  w dłoniach są:

 • Choroby utrudniające krążenie krwi
  • Niewydolność nerek
   Przyczyn i skutków niewydolności nerek jest wiele. Jeżeli zdiagnozowano u nas tą chorobę warto pamiętać, iż często prowadzi ona do powikłań tj. nadciśnienie tętnicze, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia czy też ostra niewydolność krążenia. Być może właśnie przez niewydolność nerek Twoje dłonie są ciągle zimne.
  • Toksyczny obrzęk płuc
   Chociaż obrzęk płuc powstaje głównie kiedy cierpimy na skrajnie ciężką niewydolność krążenia to istnieje także toksyczny obrzęk płuc, który może wystąpić na skutek uszkodzenia pęcherzyków płucnych podczas wdychania chemikaliów lub tlenku azotu. Krew znajdująca się w naczyniach płucnych nie może zostać przepompowana przez serce i dostarczona do narządów, co powoduje poważne trudności w oddychaniu. Obok wielu objawów tj. duszność czy kaszel, obrzęk płuc powoduje obniżenie lub podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.
  • Objaw Raynauda
   Występuje w sytuacji kiedy tętnice w obrębie rąk lub stóp doznają skurczu. Powstaje pod wpływem zimna, emocji albo czasami bez żadnej przyczyny. Jest bardzo łatwy do rozpoznania po widocznych na palcach zmianach (sinieją, czerwienieją, puchną). Nagłe zblednięcie palców jest spowodowane niedokrwieniem tkanek dłoni, zsinienie palców spowodowane zatrzymaniem krwi żylnej w głębszych warstwach skóry a opuchnięcie palców spowodowane jest przekrwieniem i nadmiernym ociepleniem dłoni.Tak wygląda dłoń z objawe Raynauda
  • Używki
   Nikotyna zawarta w papierosowym dymie oraz kofeina z kawy czy herbaty przyczyniają się do zmian w krążeniu krwi. Podczas palenia papierosów naczynia krwionośne za sprawą nikotyny kurczą się i podwyższają ciśnienie. Jeżeli pijemy duże ilości kawy albo palimy papierosy to warto zastanowić się czy właśnie to nie jest przyczyną problemów z zimnymi dłońmi.
  • Stres i stany lękowe
   Pod wpływem zagrożenia organizm wydziela zwiększoną ilość adrenaliny, tym samym przygotowując się do szybkiej reakcji na zbliżające się niebezpieczeństwo. Podczas tego procesu najwięcej krwi wędruje do mięśni i serca co stwarza gotowość do natychmiastowej reakcji walki albo ucieczki. Podczas takiego trybu działania spada priorytet ukrwienia dłoni i stóp.Niektórzy ludzie mają tendencje do stałego odczuwania lęku po mimo braku realnego zagrożenia. Posiadanie takiej lękowej (neurotycznej) osobowości może przyczynić się do ciągłego odczuwania strachu a co za tym idzie wydzielania zwiększonej ilości adrenaliny i ciągłym niedokrwieniu dłoni i palców, co z kolei skutkuje odrętwiałymi i zimnymi dłońmi. Jeżeli należysz do tego typu osób powinieneś podjąć jakieś kroki w celu redukcji tego niezwykle szkodliwego napięcia. Polecam zainteresowanie się tematem technik relaksacyjnych, stosowanie odpowiednich afirmacji lub nawet rozpoczęcie psychoterapii.
  • Złe oddychanie
   Nieodpowiednie funkcjonowanie układu oddechowego prowadzi do złego dotleniania serca, a zbyt mała ilość tlenu we krwi może doprowadzić do stanów zapalnych na ścianach naczyń krwionośnych. Warto jest popracować nad prawidłowym oddychaniem, ponieważ nie tylko pomaga to rozwiązywaniu problemu zimnych dłoni, ale także pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia organizmu.
  • Utrudniony dopływ krwi
   Swobodna cyrkulacja krwi w dłoniach i palcach może być utrudniona przez ich uciskanie. Jeżeli cierpimy na zimne dłonie powinniśmy się upewnić, że nie są one uciskane przez zbyt ciasne rękawy, bransoletki czy pierścionki. Ponadto nawet nieodpowiednie ułożenie rąk może doprowadzić do kłopotów z odpowiednim ukrwieniem dłoni. Jeżeli mamy kłopoty z krążeniem warto zwracać uwagę na utrzymywanie komfortowej dla rąk pozycji.
  • Praca na urządzeniach utrudniających krążenie
   Do nieprzyjemnego uczucia jakim są zimne dłonie może przyczynić się korzystanie z urządzeń utrudniających odpowiednie krążenie. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku pracy na wibrujących maszynach tj. młot pneumatyczny, piła mechaniczna lub na przyrządach wymagających specjalnego ułożenia ręki tj. praca na komputerze czy gra na pianinie.
 • Odmrożenia
  Odmrożenia są to uszkodzenia skóry wywołane zimnem występujące, kiedy temperatura tkanek spada poniżej 0ºC. Przy odmrożeniu dłoni krążenie w dłoniach jest w znacznym stopniu utrudnione oraz kłopoty z krążeniem zwiększają ryzyko odmrożenia dłoni.
 • Predyspozycje genetyczne
  Czasami bardzo trudno jest znaleźć odpowiednią przyczynę wywołującą zimne dłonie. Wtedy bardzo możliwe, że za powstaniem tej dolegliwości stoją predyspozycje genetyczne. Geny otrzymane przez nas w momencie urodzenia mogą, w wyniku wielu drobnych czynników doprowadzić do częstego odczucia zimna w dłoniach. Dla przykładu czynniki genetyczne mogą powodować deregulację naczyń krwionośnych, które z kolei prowadzą do nierównomiernego rozprowadzania krwi a w końcowym rezultacie do opisywanej w tym artykule dolegliwości.
 • Nieodpowiednia dieta
  Przyczyną odczucia zimnych dłoni może być także spożywanie zbyt dużych ilości niezdrowego jedzenia takiego jak margaryna czy tłuste mięso. To co szkodzi naszemu sercu zazwyczaj powoduje też problemy z krążeniem, czyli niewłaściwa praca serca spowodowana nieodpowiednim odżywianiem przyczynia się do niedokrwienia organizmu. Niedokrwienie rąk sprawia, że mamy zimne ręce.
Poczytaj również:  Choroby paznokci

Zimne dłonie u noworodka

Opisywana w tym artykule dolegliwość nie dotyczy wyłącznie osób dorosłych, często możemy zaobserwować zimne ręce u noworodka. Wielu młodych rodziców uważa to za objaw kłopotów z krążeniem lub nieodpowiedniego ubrania dziecka, ale w rzeczywistości najczęściej jest to zjawisko powszechne i zupełnie nieszkodliwe. Nowo narodzone dziecko ma często zimne dłonie, dlatego, że organizm najpierw rozwija się od najważniejszych części, wzdłuż kręgosłupa (czyli głowy i klatki piersiowej) a dopiero po tym następuje rozwój na boki (czyli między innymi kończyn). Zimne dłonie u noworodka wcale nie muszą oznaczać wyziębienia organizmu. Odpowiednią grubość ubranek należy dobierać sprawdzając temperaturę ciała – dotykając pleców dziecka między łopatkami.

Jeżeli zimne dłonie u noworodka nie są zjawiskiem naturalnym mogą być spowodowane chłodnymi warunkami pogodowymi, problemami cyrkulacji krwi bądź anemią. Jednak najczęściej zjawisko zimnych dłoni u dziecka samo zanika wraz z jego rozwojem.

RelatedPost