Zimne dłonie – zapobieganie i leczenie

Leczenie zimnych dłoniWszelkie informacje o przyczynach powstawania nieprzyjemnego uczucia zimna w dłoniach znajdziesz w artykule – przyczyny zimnych dłoni. Jeżeli już wiesz z jakich powodów powstaje męcząca Cię dolegliwość, możesz postarać się jej zapobiegać, a gdyby przeciwdziałanie okazałoby się nieskuteczne trzeba będzie pomyśleć o leczeniu. Jakie są na to sposoby?

 

[wp_ad_camp_2]

 

Zimne dłonie – zapobieganie

Zapobiegać odczuwaniu nieprzyjemnego chłodu możemy, kiedy nasze dłonie stają się zimne okresowo i zazwyczaj w jakichś szczególnych sytuacjach. Oznacza to, że za powstawaniem dolegliwości stoją jakieś okazyjnie występujące czynniki. Jeżeli domyślamy się przyczyny zimnych dłoni to możemy starać się im zapobiegać. Dla zapewnienia komfortu w dłoniach powinniśmy:

 • Unikać ciasnych ubrań i biżuterii
  Zbyt ciasne rękawy ubrań mogą utrudniać swobodne krążenie krwi i doprowadzać do niedokrwienia narządów czego skutkiem może być oziębienie dłoni. To samo dotyczy biżuterii – jeżeli nie chcemy mieć problemów z zimnymi dłońmi, dobrze jest zrezygnować ze zbyt ciasnych pierścionków i bransoletek.
 • Nosić czapkę i rękawiczki
  W sytuacjach, kiedy jesteśmy wystawieni na kontakt z chłodnym otoczeniem warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu organizmu. Tak jak napisałem w poprzednim artykule – jeśli jesteśmy zagrożeni nadmierną utratą temperatury (odsłaniamy głowę, nogi, ręce, szyję ) nasz organizm za wszelką cenę chroni to co najważniejsze, czyli klatkę piersiową. Dlatego przy chłodniejszej pogodzie bez zastanowienia sięgajmy po czapkę, szalik i rękawiczki. Warto także pamiętać, że najwięcej ciepła ucieka nam przez głowę i stopy. Jeżeli zimne dłonie są wywołane czynnikami pogodowymi, ciepłe ubranie może rozwiązać ten problem.
 • Chodzić na saunę
  Wizyty w saunie są powszechnie uważane za bardzo zdrowe. No i słusznie – przynajmniej jeżeli chodzi o poprawę krążenia krwi. Bardzo dobrym wpływ dla Twoich rąk ma przebywanie w saunie. Wysoka temperatura oraz na przemienne kontakty z zimnym i ciepłym są doskonałą alternatywą dla kąpieli dłoni oraz doskonale wpływają na poprawę krążenia. Kto wie, może po kilku wizytach w saunie problem jakim są zimne dłonie zniknie?
 • Ćwiczyć regularnie
  W zdrowym ciele, zdrowy duch! Regularne ćwiczenia fizyczne mają bardzo dobry wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu. Nie sposób ich niczym zastąpić! Najlepszy wpływ na poprawę krążenia krwi mają ćwiczenia aerobowe mama tutaj na myśli ćwiczenia jednostajne, nieprzerwane i trwające ponad 30min. Doskonałe dla naszego zdrowia jest bieganie, pływanie czy jazda rowerem.
 • Siedzieć w wygodnej pozycji
  Czasami pracując przy komputerze czy też oglądając ciekawy film siedzimy w dość wygodnej, ale utrudniającej krążenie pozycji. Zwróć uwagę, czy właśnie wtedy, kiedy Twoje dłonie są ułożone w nienaturalnej pozycji nie pojawia się uczucie jakim są zimne dłonie.
 • Opanować techniki radzenia sobie ze stresem
  Jeżeli należysz do osób lękliwych a Twój tryb życia lub praca fundują Ci duże ilości stresu, może właśnie to być przyczyna dolegliwości jaką są zimne dłonie. Stres ma negatywny wpływ na cały organizm, dlatego w tym przypadku warto się zainteresować się technikami raczenia sobie ze stresem. Jeżeli zdobyta na ten temat wiedza nie okaże się pomocna, być może trzeba będzie udać się do specjalisty w tej dziedzinie, czyli psychologa.
 • Unikać dotykania zimnych przedmiotów
  Osoby posiadające chłodne dłonie mają bardzo często kłopoty z krążeniem krwi. Jeżeli masz często zimne dłonie, to nie ma potrzeby narażać ich na dodatkowy stres. Unikaj dotykania zimnych przedmiotów rękami a jeśli musisz to robić, załóż w tym celu rękawiczki bądź zrób to przez ręcznik.
 • Pić dużo wody
  Człowiek potrzebuje codziennie 30-45ml wody na kilogram ciała, co w przeliczeniu daje średnio 1l wody na około 27kg masy ciała. Dobrze jest przestrzegać tego zalecenia, ponieważ obok innych ważnych funkcji woda jest głównym termoregulatorem organizmu.

Zimne dłonie – leczenie

Jeżeli sposoby pozwalające na zapobieganie chłodnym dłoniom nie skutkują, być może pora podejść do problemu jeszcze poważniej i pomyśleć o leczeniu zimna w dłoniach? W przypadku, gdy problem zimnych rąk jest naprawdę uciążliwy powinniśmy udać się do lekarza, ale jeżeli chcemy , aby nasze dłonie odzyskały swoje ciepło warto też spróbować:

 • Odstawić papierosy i kawę
  Nikotyna i kofeina wywołują skórczanie się naczyń krwionośnych, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń krążenia. Jeżeli chcemy, aby krew swobodnie krążyła w naszych dłoniach zapewniając im ciepło powinniśmy zerwać z nałogiem palenia i odstawić kawę.

 • Kąpiele dłoni
  Zbawienny wpływ dla krążenia rąk mają kąpiele dłoni, których można wykonywać na kilka sposobów:

  • Kąpiel dłoni ze zmienną temperaturą polega na przygotowaniu dwóch miseczek z wodą – do pierwszej wlewamy wodę chłodną (około 15 stopni) a do drugiej wodę ciepłą (około 38 stopni). Zabieg polega na umieszczani dłoni na przemian w obydwu miskach (w każdej około 20s).
  • Gorąca kąpiel dłoni polega na umieszczaniu dłoni w ciepłej wodzie, zwiększeniu temperatury wody a następnie wkładaniu reki do coraz gorętszej temperatury (zawsze na okres około 20-30 sekund, uwaga żeby się nie poparzyć!).
  • Kąpiel parafinowa dłoni znakomicie poprawia krążenie, co może wpłynąć pozytywnie na nasze zimne dłonie. Zastosowany zabieg parafinowy na dłonie, nie tylko poprawi wygląd Twoich dłoni, ale także jakość krążenia.
 • Stosowanie kremów rozgrzewających
  Doskonałym sposobem na poprawienie krążenia jest stosowanie kremów i maści rozgrzewających do rąk (z cynamonem, eukaliptusem, mentolem lub kapsaicyną). Popularnym przykładem takiej maści jest Maść Końska Dr Forstera. Jeżeli chcemy mieć dostęp do środków farmakologicznych niedostępnych bez recepty (rozszerzających naczynia krwionośne i poprawiających krążenie obwodowe), powinniśmy udać się do lekarza i opowiedzieć mu o swoim problemie.

 • Masaż dłoni
  w celu odpowiedniego rozmasowania dłoni warto udać się do specjalisty. Niekoniecznie trzeba korzystać z usług masażysty, również wiele kosmetyczek oferuje masaż w swoich salonach. Jeżeli z jakichś powodów nie możemy udać się na profesjonalny masaż dłoni, masujmy własnoręcznie swoje dłonie poprawiając tym samym krążenie.
 • Ćwiczenia poprawiające krążenie
  Pomocne w rozwiązywaniu problemu jakim są zimne dłonie mogą okazać się wykonywanie kilka razy dziennie ćwiczeń rozgrzewających nadgarstki:

  • Obroty ramionami przez 30s
  • Obroty nadgarstkami przez 30s
  • Zagniatanie i rozluźnianie pięści 30s
 • Suplementy diety
  Wzbogacenie odżywianie o suplementy diety wpływające pozytywnie na krążenie może wyleczyć zimne dłonie. Nasze ręce mogą nabrać ciepła jeżeli będziemy spożywali wyciąg z liścia miłorzębu japońskiego czy też flawonidy zawarte w nasionach kasztanowca.
 • Zdrowa żywność
  Pomocna w leczeniu dolegliwości może okazać się odpowiednia dieta. Jeżeli z jakichś powodów unikasz jedzenia mięsa pod każda postacią – dla dobra zdrowia zrób raz w miesiącu wyjątek. Spożywajmy duże ilości zdrowej żywności bogatej w imbir, koper włoski, niacynę, lecytynę oraz witaminy C, B, E i obserwujmy efekty.
 • Prawidłowe oddychanie
  Jak można dowiedzieć się z poprzedniego artykułu – zbyt płytki oddech powoduje odczuwanie zimna w dłoniach, ponieważ podczas płytkiego oddychania do krwiobiegu zostaje dostarczona zbyt mała ilość tlenu, który jest odpowiedzialny za przenoszenie ciepła w organizmie. W celu zapewnienia dobrego krążenia warto jest praktykować odpowiednie oddychanie. Pamiętajmy, że powietrze powinno się wdychać przez nos, oddychać przeponą oraz wydychać ustami.
 • Autosugestie
  Warto zachęcać swoją podświadomość do współpracy, a do tego celu świetnie nadają się autosugestie zwane też afirmacjami. Zdania, które o których będziesz siebie zapewniał powinny być sformułowane w sposób pozytywny i przekonujący. Powtarzaj sobie formułkę „mam ciepłe dłonie” jednak rób to porządnie, czyli  tak, aby miało to dla Ciebie sens i angażowało emocje np. „Na moje dłonie pada teraz zza okna gorące, prawie parzące światło słoneczne, które ogrzewa moje ręce coraz bardziej z każdą sekundą”. Pamiętaj, że przeprogramowanie rzeczywistości może zając trochę czasu, więc utrzymuj pozytywne nastawienie, odrzuć wszelkie niepewności  i cierpliwie czekaj na rezultaty.
 • Podgrzewacze
  Jeżeli wszystkie próby zawiodły to wygląda na to, że nieustanne odczuwania zimna w Twoich dłoniach jest predyspozycją genetyczną na całe życie. Zaopatrz się w podgrzewacz, którym ogrzejesz swoje dłonie, kiedy będziesz tego najbardziej potrzebować.
Poczytaj również:  Sposoby na obgryzanie paznokci u dorosłych