Twoje Dłonie

Wszystko o Dłoniach, Palcach i Paznokciach

Budowa paznokcia - z czego składa się paznokieć?

2016-03-21
Budowa paznokcia - z czego składa się paznokieć?

Mimo iż sam paznokieć jest stosunkowo mały to jego budowa jest znacznie bardziej skomplikowana. Paznokcie składają się bowiem, aż z siedmiu podstawowych elementów! Każdy z elementów odgrywa bardzo ważną rolę ochronna oraz użyteczną w naszym życiu codziennym. Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja oraz obserwacja.

Obłączek

Obłączek zwany jest też lunulą. To księżyc w kolorze białym, znajdujący się tuż u nasady paznokcia. Najbardziej widoczny na kciuku, niekiedy występuje także na pozostałych paznokciach. Obłączek jest koloru białego, ponieważ nie przylega całkowicie do macierzy. Jednym ze składników lunuli jest kolagen. Obłączek znajduje się pomiędzy martwą częścią paznokcia czyli płytką a macierzą, która jest żywą częścią paznokcia.

Łożysko paznokcia

To tkanka wyścielająca, która znajduje się tuż pod płytką paznokcia. Jest to część, dzięki której płytka łączy się ze skórą. To właśnie stąd paznokieć pobiera wszelakie substancje odżywcze. Jest bardzo unaczyniony i ukrwiony przez dwie tętnice.

Macierz

Zwana jest także korzeniem paznokcia. Jest to najważniejsza część paznokcia. Tutaj tworzą się przezroczyste komórki, które ściśle się ze sobą łączą i tworzy się płytka paznokcia. Ważne jest, aby bardzo uważać podczas wycinania, bądź odpychania skórek, ponieważ nieumiejętne wykonanie tego zabiegu może trwale uszkodzić macierz. Pęknięcie macierzy sprawia, że paznokieć będzie rósł uszkodzony już do końca życia.

Wał dookoła paznokciowy

Jest to naskórek, który otacza części boczne oraz górną naszego paznokcia. Tworzy grubszy wałek i zabezpiecza nasz paznokieć.

Wolny brzeg paznokcia

Jest to część, która wychodzi poza opuszek paznokcia.

Skórka

Jest to delikatne zgrubienie tuż przy nasadzie paznokcia. Należy regularnie wycinać bądź odpychać skórki, aby nasze dłonie wyglądały elegancko. Niestety im częstsze wycinanie skórek, tym szybszy ich wzrost. Powinno się je pielęgnować oliwką.

Płytka paznokcia

Jest to blaszka zbudowana głównie z keratyny. Wzrost płytki paznokcia wynosi około 3 mm na miesiąc. Na kształt płytki paznokcia mają wpływ witaminy. Paznokcie powstają z nabłonka, następnie przekształcają się w martwe komórki, które łącząc się tworzą warstwę rogową, inaczej zwaną twardą keratyną paznokciową.

Jaką funkcję pełnią paznokcie?

Paznokcie mają bezpośredni wpływ na estetykę dłoni i stóp, dlatego też wymagają one odpowiedniej pielęgnacji i regularnego przycinania. Wpływają na zdolności manipulacyjne naszych dłoni. To właśnie dzięki nim możemy precyzyjnie chwytać i otwierać różne rzeczy. Zwiększają także wrażliwość dotykową palców. Jednak to nie są ich jedyne funkcje. Podstawową funkcją paznokci jest ochrona delikatnych zakończeń nerwowych palców. Co więcej kondycja paznokci świadczy o stanie naszego organizmu. Nienaturalny kolor i faktura paznokci, a także zanik obłączków są sygnałem, ze z organizmem dzieje się coś niepokojącego. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z niedoborem witamin, mikro i makroskładników, a nawet poważną chorobą sercową, skórną lub metaboliczną.