Twoje Dłonie

Wszystko o Dłoniach, Palcach i Paznokciach

Higieniczne mycie rąk

2015-10-18
Higieniczne mycie rąk

Dział, który otrzymał nazwę „zdrowie” nie może obyć się bez artykułu o prawidłowym myciu rąk. W codziennym życiu podczas natłoku zadań i obowiązków każdemu zdarza się zaniedbać lub też nawet zapomnieć o tak ważnej czynności jaką jest mycie dłoni. Naprawdę warto zapoznać się z treścią tego artykułu, ponieważ prawidłowa i dokładna dezynfekcja rąk sprawi, że pozbędziemy się ogromnej liczby szkodliwych bakterii, które potem trafiają wraz z naszym jedzeniem do wnętrza organizmu i unikniemy ich roznoszenia. Czy wiesz, że najpopularniejszy sposób mycia rąk dokładnie oczyszcza tylko 1/3 powierzchni dłoni?

Dlaczego powinno się myć ręce?

Powinniśmy myć  ręce nie tylko ze względu na ich estetykę. Nawet pozornie czyste dłonie, na pierwszy rzut oka wydające się nieskazitelne i jałowe mogą być pokryte szkodliwymi bakteriami, które z kolei mogą przyczynić się do powstania bądź rozprzestrzeniania różnorakich infekcji. Pomyśl jak łatwo jest wprowadzić te szkodliwe mikroorganizmy do naszego ciała jedząc lody z wafelkiem, frytki, chipsy, orzeszki, owoce czy też skubiąc kurczaka (w Polsce bardzo popularne zachowanie). Ponadto wiele osób nie dba wystarczająco o higienę swoich rąk po skorzystaniu z publicznej toalety lub wykonuje to symbolicznie. Przykładem takiego zachowania może być łatwe do zaobserwowania dotykanie brudnego kranu świeżo zdezynfekowaną dłonią w celu zakręcenia płynącej wody. Jak myślisz co się dzieje z bakteriami, gdy uściskasz takiej osobie dłoń? Dlatego warto myć swoje dłonie jak najczęściej i robić to dokładnie szczególnie w okresie letnim, gdy ciepło i pocenie rąk sprzyja rozwojowi i rozprzestrzenianiu się bakterii.

Obecnie na skórze rąk wyróżnia się dwie grupy bakterii:

 • Bakteryjna flora przejściowa
  Drobnoustroje występujące  okresowo, zazwyczaj nierozmnażające się na dłoniach – są bardzo chorobotwórcze. Pojawiają się na skutek kontaktu ze środowiskiem i są bardzo łatwe do usunięcia za pomocą środków myjących.
 • Bakteryjna flora stała (osiadła)
  Trudna do usunięcia i wysoko chorobotwórcza grupa bakterii. Znajduje się w w gruczołach łojotokowych, potowych  i mieszkach włosowych, czyli w miejscach trudno dostępnych podczas mycia rąk.

Socjalne mycie rąk

Socjalne mycie rąk, czyli innym słowy codzienne i rutynowe mycie rąk stosowane przez większość populacji ludzkiej. Czynność ta polega na:

 • zmoczeniu dłoni i nadgarstków
 • nałożeniu odpowiedniej ilości mydła
 • energicznym pocieraniu rąk, w celu wytworzenia piany (10-15 sek.)
 • dokładnym spłukaniu wody z palców (10-15 sek.)
 • wysuszenie rąk za pomocą ręcznika (najlepiej jednorazowego!)

Rutynowe mycie rąk chociaż szybkie i łatwe w wykonaniu ma jedną wielką wadę – jest niedokładne oraz pomija wiele obszarów dłoni (w tym błony między palcami, gdzie jest najwięcej poty i gromadzi się najwięcej drobnoustrojów ze stałej flory bakteryjnej. Poniżej zamieszczam ilustrację obrazującą to zjawisko.

Najczęściej pomijane obszary w myciu rąk

Higieniczne mycie rąk - schemat Ayliffe’a

Myślę, że udało mi się ukazać jak niedokładna i nieskuteczna  jest powszechnie stosowana technika mycia rąk. Na szczęście ktoś już zajął się tym problemem oraz stworzył technikę mycia i dezynfekcji rąk stosowaną w miejscach wymagających jałowości dłoń. Stosowanie schematu Ayliffe’a podczas mycia rąk gwarantuje nam, że nie pominiemy żadnego obszaru i wyczyścimy dokładnie nasze dłonie. Oczywiście po myciu nie powinniśmy dotykać brudnego kranu, aby zakręcić wodę. W tym celu najlepiej obsłużyć kran za pomocą łokcia bądź jeżeli nie ma takiej możliwości zakręcić wodę przez papierowy ręcznik.

Schemat mycia rąk Ayliffe’a

Mycie rąk tą techniką powinno zająć około jednej minuty. W każdym etapie należy wykonać pięć ruchów „tam i z powrotem” w celu dokładnego dotarcia do miejsc pomijanych. Dla lepszego i dokładniejszego zdezynfekowania rąk należy zdjąć biżuterie i dodatki a także wszelkie środki znajdujące się na paznokciach (tj. tipsy, lakiery).

schemat efektywnego mycia rąk

 1. Nanieś odpowiednią ilość środka do czyszczenia bądź mydła.
 2. Pocieraj o siebie wewnętrznymi stronami dłoni oraz ich grzbietami.
 3. Czyść boczne strony palców pocierając złożonymi dłońmi z rozszerzonymi palcami.
 4. Pocieraj wnętrzem jednej dłoni o grzbiet drugiej a następnie zmień rękę.
 5. Pod zgiętymi palcami dłoni pocieramy palcami górną powierzchnie palców.
 6. Ściśnij kciuk dłoni i wykonuj obrotowe ruchy wokół kciuka a następnie zmień rękę.
 7. Pocieraj okrężnie opuszkami jednej dłoni o wnętrze drugiem a następnie zmień rękę.

Pamiętaj o tym, że w punktach 4, 6, 7 należy wykonać czynność dla innej ręki jeszcze raz. Zachęcam także do obejrzenia filmu  przedstawiającego higieniczne mycie rąk.

Kiedy myć ręce?

W celu uniknięcia narażenia się na chorobotwórczy wpływ bakterii ręce powinniśmy myć jak najczęściej. Jeżeli nie mamy kontaktu ze szczególnie brudnymi obiektami bądź otoczeniem to względna czystość rąk powinna się utrzymywać do dwóch godzin. Higieniczne mycie rąk Ayliffe’a w szczególności powinniśmy używać, gdy:

 • po wyjściu z toalety (szczególnie publicznej!)
 • kiedy ręce miały kontakt z ziemią
 • przed dotykaniem żywności, przed posiłkiem, przed gotowaniem
 • po sprzątaniu i wyrzucaniu śmieci
 • po kontakcie z krwią, wydalinami lub wydzielinami
 • po podaniu ręki dużej liczbie osób