Twoje Dłonie

Wszystko o Dłoniach, Palcach i Paznokciach

Onycholiza – choroba paznokci

2014-11-12
Onycholiza – choroba paznokci

Onycholiza to choroba z którą w dużej mierze spotykają się osoby pracujące w gabinetach manicure, pedicure oraz w gabinetach dermatologicznych. Choroba ta uprzykrza chorym życie, ponieważ to dłonie i paznokcie są wizytówką człowieka a nieestetyczny wygląd płytki sprawia, że osoby te czują się niekomfortowo w sytuacjach, gdy inni widzą ich paznokcie.

Czym jest onycholiza? 

Onycholiza jest to choroba, która charakteryzuje się oddzieleniem płytki paznokcia od łożyska a w miejsce oddzielenia podchodzi powietrze. Onycholiza najczęściej rozpoczyna się w okolicy bliższej części paznokcia i stopniowo postępuje w kierunku wolnego brzegu. W procesie tym możesz zauważyć, pojawiające się białe zabarwienie paznokcia. Dzieje się tak, ponieważ następuje utrata łączności z łożyskiem a to wiąże się z brakiem różowego zabarwienia pochodzącego z naczyń włosowatych. Może zdarzyć się też tak, że dojdzie do zakażenia wtórnego, wówczas paznokieć będzie miał inną barwę, w kolorach – szarości, czerni lub brązu. Na pocieszenie dodam, że powierzchnia paznokci zarażonych onycholizą jest niezmieniona to znaczy, że paznokcie są gładkie, twarde i nie ma stanu zapalnego wokół nich.

Przyczyny i objawy onycholizy

Głównym powodem powstania onycholizy są zjawiska zachodzące pod płytką paznokcia, często związane z infekcją podpaznokciową. Może to być skutkiem takich czynników jak:

 • Urazy mechaniczne
 • Infekcje i choroby
 • Nadmierne używanie środków chemicznych
 • Przyjmowanie niektórych leków
 • Czynniki dziedziczne

Główną rolą płytki paznokcia jest ochrona unaczynionej i unerwionej tkanki łożyska. Niestety zdarza się tak, że nawet na pozór drobne urazy mogą być przyczyną powstania choroby onycholizy. Przyczyn powstania choroby może być kilka m.in. nieprawidłowo wykonany zabieg manicure, noszenie zbyt ciasnego obuwia, obgryzanie paznokci, ssanie kciuka, nadmierne moczenie dłoni w środkach czystości, otwieranie puszek za pomocą paznokci. To tylko kilka działań, które mogą spowodować zakażenie paznokci chorobą onycholizy. Dlatego też tak ważne jest to, aby zwracać na to uwagę, ponieważ sami sobie możemy wyrządzić krzywdę. Pamiętaj, aby wszystkie zabiegi manicure oraz pedicure wykonywać ze szczególną uwagą tak, aby nie doprowadzić do nasilenia objawu i utraty paznokci.

Infekcje powodujące onycholizę

 • Wirusowe (np. opryszczka)
 • Bakteryjne
 • Pasożytnicze (np. świerzb)

Odpowiedzialne za zakażenie onycholizą są m.in. drożdżaki, pleśnie oraz wirus HPV i opryszczki. Jeśli chodzi o zakaźne przyczyny onycholizy to warto tutaj wspomnieć o grzybicy paznokci, bo to onycholiza jest pierwszym objawem choroby grzybicy w wyniku której dochodzi do zgrubienia, zmiany koloru oraz zwiększonej łamliwości płytki paznokcia.

Onycholiza jest też jednym z objawów chorób skóry : 

 • łuszczycy,
 • liszaja płaskiego,
 • atopowego zapalenia skóry.

Kolejny objaw któremu może towarzyszyć onycholiza to choroby układu :

 • cukrzyca,
 • nadczynność tarczycy,
 • niedoczynność tarczycy.

Onycholiza może być spowodowana przyjmowaniem niektórych leków : 

 • tetracykliny
 • doksorubicyna
 • leki moczopędne
 • allopurynol
 • adriamycyna

Występowanie onycholizy

Tak jak już powyżej wspomniałam onycholiza może być spowodowana nadmiernym kontaktem dłoni z detergentami. W trakcie prac domowych należy wkładać bawełniane a dopiero na nie gumowe rękawiczki. Najczęściej na onycholizę chorują sprzątaczki, których nieodłącznym elementem pracy jest kontakt ze środkami czystości.. Badania epistemiologiczne wykazują przewagę kobiet borykających się z onycholizą i najczęściej są to osoby dorosłe.

Zdjęcie paznokci z onycholizą

Paznokcie chore na onycholizę

Rozpoznanie onycholizy

Onycholizę rozpoznaje się poprzez obraz kliniczny. Warto także dodatkowo wykonać badanie mikrologiczne, którego celem jest wykluczenie podłożagrzybicznego objawu. Bardzo rzadko zdarza się, że wykonuje się biopsję oraz wycinek paznokcia w celu dokładniejszej oceny tkanki.

Leczenie onycholizy

Leczenie onycholizy zależy od przyczyn chroby. Jeśli przyczyną jest uraz to należy obciąć paznokcie na krótko i unikać styczności z wodą i detergentami czekając aż płytka paznokcia odrośnie. Warto zastosować suplementację witaminowo-mikroelementową. Jeśli przyczyną jest infekcja  to należy skonsultować się z dermatologiem, który zastosuje odpowiednie leczenie. Z kolei jeśli przyczyną jest łuszczyca to należy zastosować leczenie zgodnie z rozpoznaniem podstawowej choroby paznokci. Zalecana jest dieta z wysoką zawartością żelatyny. I przy końcu na pocieszenie dodam, że chore paznokcie można zrekonstruować pokrywając je specjalną masę żelową, która po utwardzeniu i opracowaniu przez stylistkę paznokcia nada zupełnie inny – zdrowy i piękny wygląd Twoim chorym paznokciom.