Twoje Dłonie

Wszystko o Dłoniach, Palcach i Paznokciach

Paznokcie akrylowe - wady i zalety

2023-03-29
Paznokcie akrylowe - wady i zalety

Akryl to proszek, który po wymieszaniu z płynem akrylowym nakłada się na wcześniej przygotowane paznokcie. Samoczynnie utwardza się w ciągu kilku minut dzięki procesowi utleniania, który zachodzi pod wpływem powietrza. Jednakże, pełne utwardzenie masy następuje po 48 godzinach, dopiero po tym czasie można nadać im ostateczny kształt i połysk. Wyróżniającą cechą akrylu jest jego wyjątkowo duża twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, mocno przylega do płytki paznokciowej.

Paznokcie akrylowe - dla kogo?

Osoby, których paznokcie są narażone na pęknięcia i inne uszkodzenia mechaniczne, powinny rozważyć paznokcie akrylowe jako idealne rozwiązanie. Nawet osoby z krótkimi, obgryzionymi paznokciami mogą skorzystać z akrylu, który doskonale ukryje tego typu niedoskonałości. W przeciwieństwie do przezroczystego manicure żelowego, akryl może mieć mleczną lub różową barwę.

Paznokcie akrylowe - krok po kroku

Oto kroki, jakie należy wykonać, aby uzyskać paznokcie akrylowe:

 • Krok 1. Starannie zdezynfekuj dłonie.
 • Krok 2. Przygotuj paznokcie do aplikacji Duo Acrygelu. Skróć paznokcie do linii opuszka, a następnie użyj drobnoziarnistego pilnika do paznokci, aby zmatowić powierzchnię paznokci. Usuń skórki za pomocą drewnianych patyczków. Odtłuść paznokcie przy użyciu odtłuszczacza do paznokci.
 • Krok 3. Nałóż na naturalną płytkę paznokcia bazowy lakier Hard Base i utwardź go w lampie LED.
 • Krok 4. Pod wolny brzeg naturalnego paznokcia połóż szablon i przy użyciu pędzelka do Duo Acrylgelu, nasączonego Cleanerem, nałóż akryl na ⅓ powierzchni paznokci i rozprowadź go po całej płytce, aby uzyskać odpowiednią długość. Utwardź w lampie LED 48W przez 60 sekund.
 • Krok 5. Usuń szablon i ponownie nałóż Duo Acrylgel na ⅓ powierzchni paznokcia i rozprowadź go po całej płytce. Ponownie utwardź w lampie LED 48W przez 60 sekund.
 • Krok 6. Nadaj paznokciom odpowiedni kształt za pomocą pilnika o ziarnistości 180.
 • Krok 7. Nałóż warstwę lakieru Hard Top, aby nadać połysk paznokciom, a następnie utwardź go w lampie LED. Na koniec oczyść stylizację Cleanerem.

Pielęgnacja paznokci akrylowych

Aby cieszyć się pięknymi paznokciami akrylowymi przez długi czas, trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Niewłaściwa opieka może spowodować ich pękanie i odpadanie. Oto kilka wskazówek, które pomogą przedłużyć trwałość paznokci akrylowych:

 1. Nacieraj paznokcie akrylowe oliwką, aby były bardziej sprężyste, odporne na kruszenie i nie podchodziły powietrzem.
 2. W przypadku pojawienia się pęcherzyków powietrza, należy je zalać odżywką lub bezbarwnym lakierem, aby zapobiec odchodzeniu akrylu.
 3. Nie używaj acetonu, ponieważ rozpuszcza on akryl i powoduje jego zmiękczenie. Zamiast tego użyj zmywacza bez acetonu do usuwania warstwy lakieru z akrylu.
 4. Stosuj bazę pod lakier w przypadku nakładania na akryl ciemnych kolorów, ponieważ mogą one spowodować odbarwienia na akrylu.
 5. Używaj rękawiczek ochronnych do wykonywania domowych prac, aby uchronić paznokcie akrylowe przed kontaktem ze środkami chemicznymi, które mogą wpłynąć na ich twardość.
 6. Unikaj mechanicznych uszkodzeń, zwłaszcza podgryzania i wkładania do ust. Pamiętaj, aby nie otwierać puszek przy pomocy paznokci.
 7. Dokładnie osuszaj dłonie i paznokcie po kontakcie z wodą, ponieważ powoduje ona odchodzenie paznokci akrylowych od płytki.

Paznokcie akrylowe wady i zalety

Paznokcie akrylowe mają swoje zalety i wady:

Zalety:

 • Paznokcie są bardzo mocne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
 • Efekt stylizacji utrzymuje się długo.
 • Akryl łatwo formuje się w różne kształty, co daje spore możliwości w zakresie stylizacji.

Wady:

 • Akrylowe stylizacje charakteryzują się intensywnym zapachem, który może być dla niektórych osób nieprzyjemny.
 • Akryl szybko twardnieje, co może utrudnić wykonanie stylizacji osobom niewprawionym.
 • Paznokcie akrylowe nie przepuszczają powietrza, co może wpłynąć na kondycję paznokci i skóry wokół nich.

Czy aryl niszczy paznokcie?

Prawidłowo wykonane paznokcie akrylowe nie niszczą naturalnej płytki paznokcia, a wręcz przeciwnie - wpływają pozytywnie na jej stan. Akryl jest bardzo twardy i skutecznie chroni naturalną płytkę paznokcia przed uszkodzeniami mechanicznymi, dzięki czemu paznokcie rosną bez rozdwajania i bez uszkodzeń. Ważne jest jednak, aby pamiętać o ostrożności podczas usuwania akrylu - długotrwałe działanie acetonu może osłabić naturalną płytkę paznokcia.