Twoje Dłonie

Wszystko o Dłoniach, Palcach i Paznokciach

Pilnik do paznokci - jaki wybrać?

Pilnik do paznokci - jaki wybrać?

Pilnik do paznokci to jeden z akcesoriów, które często bagatelizujemy. Traktujemy go jako niezbędny przedmiot, zawsze pod ręką w łazience lub torebce, jednak rzadko przywiązujemy wagę do jego właściwości i nie zawsze wybieramy pilnik odpowiedni dla naszych paznokci. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów podczas wyboru pilnika, o czym powiedziałby ekspert w tej dziedzinie.

Co to jest gradacja pilnika?

Rozpoczniemy od wyjaśnienia pojęcia gradacji. Odnosi się ono do stopnia ziarnistości pilnika, czyli jego mocy. Oznaczenia na pilnikach, np. 80, 120 czy 180, określają ilość ziarenek na 1 cm² danego pilnika. Im mniejsza liczba, tym ziarna są większe i pilnik jest bardziej szorstki, natomiast im większa liczba, tym ziarna są mniejsze i pilnik jest delikatniejszy. Gradacja pilnika jest kluczowa w decyzji, który pilnik należy wykorzystać do naturalnej płytki paznokcia, a który do paznokci stylizowanych. 

  • Pilnik o gradacji 80 - doskonale nadaje się do pracy z paznokciami przedłużanymi, takimi jak akryl czy żel. Dzięki swojej gruboziarnistej powierzchni, może również być wykorzystywany do usuwania zrogowaciałego naskórka.
  • Pilnik o gradacji 100 - idealny jako narzędzie do piłowania paznokci żelowych oraz do twardszych paznokci u stóp.
  • Pilnik o gradacji 180 - często stosowany w manicure hybrydowym, w szczególności do nadawania końcowego kształtu paznokciom. Może również być wykorzystywany do pielęgnacji naturalnej płytki paznokcia.

Rodzaje pilników do paznokci

Pilnik metalowy - to starszy typ pilnika, który dawniej był częścią zestawów do pielęgnacji dłoni. Obecnie można go znaleźć w różnych drogeriach, ale nie jest tak popularny. Dlaczego? Głównym powodem jest to, że niszczy naturalną płytkę paznokcia, co sprawia, że jest bardziej podatna na rozdwajanie się i pękanie. Pilnik metalowy jest jednak bardzo wytrzymały. W salonach kosmetycznych uciążliwe byłoby dezynfekowanie go po każdym użyciu.

Pilnik szklany - jest idealny do użytku domowego, aby pielęgnować naturalną płytkę paznokcia. Jest łagodny i precyzyjny, dzięki czemu nie niszczy paznokci tak jak pilnik metalowy. Skracanie paznokci żelu czy akrylu przy użyciu szklanego pilnika może być trudne ze względu na jego delikatność. Trzeba również uważać, aby nie pękł, ponieważ szkło jest bardzo kruche i może się niepostrzeżenie uszkodzić.

Pilnik papierowy - to najpopularniejszy rodzaj pilnika. Jest wytrzymały, co jest istotne w użytku domowym, ale w salonach kosmetycznych stosuje się je jednorazowo, ponieważ nie da się ich zdezynfekować. Są wykonane z papieru, a ich duży wybór ziarnistości pozwala na dopasowanie odpowiedniej gradacji do wykonywanej czynności. Pilniczki papierowe są idealne zarówno do naturalnej płytki, jak i do piłowania żelu czy akrylu. Są również bardzo tanie.

Jaki pilnik do paznokci naturalnych?

Aby zadbać prawidłowo o paznokcie naturalne, warto wybrać delikatny pilnik szklany. Tego typu pilnik będzie nie tylko trwały, ale również pomoże zapobiec przyszłemu rozdwajaniu się płytki. Dodatkowo dobrym wyborem będzie pilnik papierowy o gradacji powyżej 240.

Jaki pilnik do hybryd?

Jeśli regularnie robimy manicure hybrydowy na swoich paznokciach, warto zaopatrzyć się w dwa typy pilników - grubo- i drobnoziarnisty. Ten pierwszy posłuży ci do usunięcia niechcianej stylizacji, a drugi do wypolerowania i pielęgnacji naturalnej płytki paznokcia.

Jednak niezależnie od wybranego rodzaju pilnika do paznokci, ważne jest, aby przestrzegać jednej zasady - należy go wymieniać co kilka miesięcy. Korzystanie z tego samego narzędzia przez dłuższy czas może okazać się nie tylko nieskuteczne, ale przede wszystkim niehigieniczne (szczególnie w przypadku pilników papierowych). Jeśli używasz pilnika codziennie, większość ekspertów zaleca jego wymianę co około trzy miesiące. Natomiast przy stosowaniu raz w tygodniu, okres ten można wydłużyć do sześciu miesięcy.

Jak zdezynfekować pilnik do paznokci?

Pilniki szklane i metalowe, tak samo jak cążki czy nożyczki do paznokci, można łatwo wyczyścić wodą, dezynfekować płynami na bazie alkoholu lub sterylizować. Niestety, czyszczenie papierowych pilników jednorazowych lub wielorazowych jest bardziej problematyczne, ponieważ ze względu na materiał, z którego są wykonane, nie można ich dokładnie wyczyścić. Jeśli zdecydujesz się na zakup pilnika papierowego, musisz pamiętać, że trzeba go wymieniać po kilku tygodniach, aby uniknąć rozwoju bakterii.