Twoje Dłonie

Wszystko o Dłoniach, Palcach i Paznokciach

Poznaj 9 Najstraszniejszych chorób dłoni

2016-05-24
Poznaj 9 Najstraszniejszych chorób dłoni

Najpierw zastanów się uważnie czy na pewno chcesz przeczytać ten artykuł, ponieważ jeśli będziesz kontynuować ujrzysz dziewięć najstraszniejszych, głównie genetycznych chorób dłoni, o których istnieniu nie miałeś pojęcia… Proszę nie kontunuj, jeżeli nie jesteś osobą pełnoletnią.

9. Syndaktylia

Ręce z syndaktylią

Jest to stan kiedy sąsiadujące ze sobą palce są zrośnięte. Syndaktylia w Polsce zwana jest czasami palcozrostem i należy do najczęściej występujących wrodzonych chorób dłoni i stóp. W niektórych przypadkach palce można rozdzielić chirurgicznie.

8. Polidaktylia

Polidaktylia z syndaktylią

Polidaktylia jest wrodzoną anomalią objawiającą się zwiększoną liczbą palców. Dodatkowe palce bardzo rzadko mają kości i stawy, zazwyczaj zbudowane z tkanki miękkiej, która łatwo może być usunięta chirurgiczne. Często zdarza się także, że place są po prostu odgałęzieniem od istniejącego palca. Polidaktylia występuje u 0,2% osób. Na zdjęciu można zobaczyć syndaktylię połączoną z polidaktylią.

7. Amelia

Dziecko cierpiace na amelię

Amelia jest wadą rozwojową objawiającą się brakiem kończyny, jednej bądź kilku. Rozwija się około 3-5 tygodnia rozwoju zarodka, a jej przyczyną jest nie wykształcenie się pączka odpowiedzialnego za pojawienie się odpowiedniej kończyny. Wadę tą mogą powodować różne szczepionki i środki stosowane podczas ciąży.

6. Fokomelia

Przypadek fokoamelii

Fokomelia to wada rozwojowa polegające na braku bądź niedorozwoju kości. Wywołują ją nieprawidłowości występujące podczas ciąży. Osoby z fokomelią mają bardzo krótkie kończyny.

5. Zespół Robertsa

Zespół Robertsa

Zespół Robertsa jest to schorzenie genetyczne, które odznacza się anormalnością twarzy i kończyn. Dzieci cierpiące na to schorzenie mają krótkie kończyny, zdeformowane i brakujące palce oraz często rodzą się martwe bądź umierają zaraz po urodzeniu, bardzo rzadko zdarza się, że dożywają dorosłości.

4. Rybia łuska

Dziecko z rybią łuską

Rybia łuska jest chorobą skóry związaną z nieprawidłowym rogowaceniem naskórka. Łuski na ciele chorego bardzo różnią się od rybich łusek, ponieważ leżą obok siebie i przypominają bardziej skórę gada. Istnieje genetyczna i nabyta wersja tego schorzenia.

3. Makrodaktylia

makrodaktylia

Wada rozwojowa palców, polegająca na nadmiernym ich rozwinięciu. Dłonie na zdjęciu nalezą do Chińczyka Lui Hua, który za sprawą swojej rzadkiej choroby pobił rekord najdłuższych palców na świecie. Po operacji w 2007 roku chirurdzy usunęli z jego ręki aż 5kg ciała i kości.

2. Epidermodysplasia verruciformis

Dłonie człowieka drzewo

Rzadka choroba skóry wywołana wirusem V – HPV. Zmiany skórne pojawiają się już w dzieciństwie i stopniowo się uogólniają. Pojawiają się brodawki, czerwone i brunatne plamy, przebarwienia a następnie powstają raki skóry, które rozwijają się pod wpływem promieni słonecznych. W najgorszych przypadkach nagromadzenie narośli, przypominających drewno wyklucza chorych z normalnego życia. Ludzi ciepiących na tą chorobę  nazywa się często  „człowiekiem-drzewo”.

1. Fetus in fetu

Płód w płodzie

Fetus in fetu, czyli w tłumaczeniu płód w płodzie. Jest to wada rozwojowa, w której wewnątrz organizmu formuje się masa przypominająca płód. Pojawiła się jako pierwsza w tym artykule, jako, że występuje przy niej zwiększona ilość rąk i nóg.  Występuje u 0,0002% żywych urodzeń.