Twoje Dłonie

Wszystko o Dłoniach, Palcach i Paznokciach

Przedłużanie paznokci metodą żelową - krok po kroku

2015-02-28
Przedłużanie paznokci metodą żelową - krok po kroku

Zapewne wiele razy słyszałaś o metodzie żelowej jednak dokładnie nie było Ci wiadome co to tak właściwie jest. W tym artykule przedstawię Ci kilka informacji na temat przedłużania paznokci tą metodą. Przedłużanie paznokci żelem jest jednym z najpopularniejszych sposobów przedłużania paznokci. Technika ta jest światło utwardzalna, co znaczy, że do wykonania zabiegu potrzebna jest lampa uv. Metoda ta cieszy się dużym powodzeniem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie…

Przedłużanie paznokci metodą żelową w żaden sposób nie powinno niszczyć płytki paznokci. Warunkiem koniecznym jest prawidłowe wykonanie zabiegu przedłużania, wówczas płytka nie zostaje uszkodzona .Dobrze wykonane paznokcie żelowe powinny utrzymywać się przez około 4-5 tygodni po czym powinno się je dopełnić, aby nadal utrzymać efekt zadbanych paznokci. Ceny są różne wahają się od 50-150 zł. Poniżej przedstawiam dalszą część informacji na temat metody żelowej…

Metody przedłużania paznokci żelem

Jednofazowa: Jak sama nazwa wskazuje jest to metoda za pomocą, której możemy utwardzić oraz zbudować paznokieć przy użyciu jednego rodzaju żelu. Ma on właściwości żelu podkładowego, budującego i nabłyszczającego. Występuje w różnych kolorach i gęstościach. Utwardza się w lampie 1, 5- 3, 0 minuty, w zależności od grubości warstw. Im grubsza warstwa tym dłuższy czas utwardzania. Nie wymaga użycia bondera – produktu ułatwiającego przyczepność żelu. Opracowany paznokieć dodatkowo możemy, choć nie musimy nabłyszczyć żelem nabłyszczającym.

Dwufazowa: Do zabiegu przedłużenia potrzebujemy dwóch rodzai żelu, jeden z nich będzie miał podwójną funkcję. Np. żel budujący dodatkowo może służyć, jako żel nabłyszczający, ale dodatkowo musimy zastosować żel podkładowy.

Trójfazowa: Występują 3 fazy żelu.

 1. Bonder– jest to żel podkładowy, bazowy. Zespaja naturalną płytkę z kolejnymi warstwami żelu. Rzadki i przezroczysty, utwardzany w lampie przez 1, 5 minuty.
 2. Żel budujący – występuje w różnych kolorach i gęstościach. To z niego budujemy kształt i długość paznokcia. Utwardzany w lampie od 1,5 do 3 minut, w zależności od grubości warstwy.
 3. Żel nabłyszczający– występuje w dwóch rodzajach: z warstwą dyspersyjną lub bez. Jest to lepka warstwa, która pozostaje na paznokciu tuż po wyjęciu paznokci z lampy. Dyspersje usuwamy za pomocą alkoholu kosmetycznego. Ostatnia faza czynności jest stałą formą nabłyszczenia. Utwardzamy w lampie 3 minuty.

Rodzaje przedłużania paznokci żelowych

 1. Na tipsa.
 2. Na formę.
 3. Na pokrycie naturalnej płytki.

Etapy przedłużania paznokci żelowych

 1. Dezynfekcja rąk własnych i klientki, za pomocą płynu do odkażania skóry.
 2. Oględziny, sprawdzamy czy paznokcie nie są uszkodzone, bądź chore. Jeżeli coś nas zaniepokaja bądź czujemy niepewność, nie powinno się wykonywać zabiegu przedłużania.
 3. Za pomocą pilnika skracamy i zaokrąglamy naturalną płytkę.
 4. Za pomocą patyczka z drzewa różanego odpychamy skórki ruchem okrężnym, oraz usuwamy cienką błonkę, która jest mało widoczna ale narasta na paznokieć. Jej usunięcie jest ważne, ponieważ w procesie przedłużania może powodować mniejszą przyczepność żelu do płytki paznokcia.
 5. Indywidualne dobieranie tipsa, dostępne rozmiary są od 1 – 10, jednak nie trzeba kierować się cyferkami, lecz kształtem i wielkością płytki paznokcia klientki, ponieważ każda z nas ma nieco inną płytkę. Poprawne dobranie tipsa jest ważne, ponieważ dzięki temu przedłużone paznokcie zyskują odpowiedni kszałt.
 6. Matowienie naturalnej płytki bloczkiem polerskim, ważne jest aby płytka była dokładnie zmatowiona, ponieważ to zwiększa przyczepność żelu do płytki. Nieprawidłowo bądź niedokładnie zmatowiony paznokieć jest tłusty przez co żel może podejść powietrzem, badź wykruszyć się.
 7. Odtłuszczanie alkoholem, w tym etapie dokładnie przemywamy tipsy alkoholem, tak aby nie pozostał żaden pyłek. Niedokładne odtłuszczenie i pozostawienie pyłów, może doprowadzić do podpowietrzania i wcześniejszego odchodzenia żelu od płytki. Odtłuszczanie wysusza płytkę i dezynfekuje przed bakteriami.
 8. Przyklejanie tipsa za pomocą kleju do naturalnego paznokcia. Ważne jest, aby dokładnie i prosto przykleić tipsa, ponieważ gdy na tips zostanie nałożony produkt oraz utwardzony wówczas ciężko jest go wyprofilować, tak aby był prosty a ponadto wygląda to nieestetycznie.
 9. Skracanie gilotyną. W tym etapie skracamy oraz nadajemy tipsom pożądaną długość.
 10. Piłowanie na kształt. Za pomocą pilnika opiłowujemy boki oraz dół tipsa, tak aby przygotować go do położenia żelu. Ważne jest aby opiłować uskok, czyli miejsce w którym tips łączy się z paznokciem i występuje tam zgrubienie. Tips wraz z paznokciem muszą tworzyć jednolitą całość. Jeśli zrobimy to niedokładnie, wówczas będzie widoczny uskok pod żelem.
 11. Matowienie po całości bloczkiem.
 12. Odtłuszczanie alkoholem kosmetycznym, dokładne usunięcię pyłków.
 13. Nałożenie pre-nail, produkt ten zwiększa przyczepność produktu do płytki paznokcia.
 14. Nałożenie żelu bonder cienko po całości tipsa i włożenie do lampy na 1, 5 minuty. Ważne jest aby nie zalać skórek, ponieważ wtedy żel łatwiej podejdzie powietrzem. Bondera niestety nie możemy wypiłować gdy znajduję się pod żelem.
 15. Nałożenie żelu budującego cienko po całości, dorobienie linii stresu i utwardzanie w lampie przez 3 minuty. Linia stresu jest to najwyższy punkt na paznokciu, powinna znajdować się  mniej więcej na środku naturalnego paznokcia. Linia stresu odpowiada za wytrzymałość.
 16. Określenie grubości paznokcia (jeżeli żelu jest zbyt mało, mamy możliwość dołożenia kolejnej warstwy a następnie utwardzenie jej w lampie przez czas 3 minut).
 17. Odtłuszczenie alkoholem warstwy dyspersyjnej (lepkiej). Piłowanie na kształt, matowienie całości blokiem polerskim.
 18. Nałożenie żelu nabłyszczającego. Włożenie rączki do lampy na 3 minuty.
 19. Odtłuszczanie warstwy dyspersyjnej alkoholem kosmetycznym.
 20. Nałożenie oliwki na skórki. Można także zastosowac krem nawilżający.

Skład zestawu żelowego:

 1. Lampa uv
 2. Tipsy mleczne lub przezroczyste
 3. Klej
 4. Gilotynka
 5. Pędzel do nakładania żelu
 6. Bloczek polerski
 7. Pilniki
 8. Żel
 9. Waciki bezpyłowe
 10. Primer

Budowa paznokcia przedłużonego

 1. Linia włosa– to zakończenie paznokcia. Ważne jest, aby linia włosa była cienka.
 2. Krzywa C– odpowiada za wytrzymałość. Profiluje paznokieć tak, aby przy uderzeniu nie złamał się.
 3. Wolny brzeg paznokcia– to inaczej wydłużenie paznokcia.
 4. Linia uśmiechu– w tym miejscu zaczyna się wolny brzeg paznokcia. Linię uśmiechu tworzymy np. przy robieniu frencza.
 5. Linia stresu: występuje na środku naturalnej płytki. Profiluje płytkę w taki sposób, aby była odporna na złamania i urazy mechaniczne.
 6. Moon– obłączek- niekiedy uwydatniany jest żelem lub akrylem, ewentualnie kolorem.

Zalety metody żelowej

 1. Bezzapachowa
 2. Mało inwazyjna
 3. Nadaje paznokciu bardzo naturalny wygląd
 4. Nabłyszcza i połyskuje
 5. Odporna na aceton
 6. żel jest produktem łatwym w obróbce