Twoje Dłonie

Wszystko o Dłoniach, Palcach i Paznokciach

Rekordy Guinnessa – dłonie, palce, paznokcie

2017-07-01
Rekordy Guinnessa – dłonie, palce, paznokcie

Na pewno każdy wie czym  jest Księga Rekordów Guinnessa i pewnie nie raz słyszał o próbach ustanowienia nowych bądź podniesienia „poprzeczki” dotychczasowych rekordów świata. Niektóre z nich były śmieszne, inne niebezpieczne i szalone, ale nie będziemy opisywać tutaj ich wszystkich. W tym artykule skupimy na tych związanych ściślej bądź mniej z tematyką tej strony. Zatem jeżeli chcesz zobaczyć najdłuższe na świecie paznokcie, najszybsze ręce, największe dłonie bądź palce to zapraszam do dalszej lektury…

Czym jest Księga Rekordów Guinnessa?

Księga Rekordów Guinnessa została stworzona przez irlandzkich piwowarów z browarów piwa Guinness. Pierwszy biuletyn informacyjny został opublikowany w 1955 roku, czyli Księga Rekordów Guinnessa istnieje już ponad 55 lat. Początkowo miała być przeznaczona tylko dla bywalców pijalni piwa, jednak z czasem stała się prestiżowym i znanym na całym świecie zbiorem światowych rekordów. Jako ciekawostkę dodam, że jest to jedna spośród najczęściej kradzionych książek z publicznych bibliotek w USA.

Najdłuższe paznokcie świata

Miano posiadaczki najdłuższych paznokci do dzisiaj przypada Lee Redmond, Amerykanki z Salt Lake City. Łączna długość jej wszystkich paznokci wynosiła 7,51m. Paznokcie osiągały swoją długość przez 28 lat. Lee Redmond twierdziła, że tak długie paznokcie nie przeszkadzają jej w codziennym życiu, zresztą nawet i z nimi z powodzeniem prowadziła swój salon kosmetyczny. Niestety rekordzistka utraciła swoje paznokcie na skutek wypadku samochodowego w 2009r.

Paznokcie Lee Redmond

Rekord najdłuższych paznokci u jednej ręki przypadł tym razem mężczyźnie, ustanowił go Shridhar Chillal z Indii. Łączna długość jego paznokci u jednej reki wynosiła 6,15 m a najdłuższy paznokieć miał 129 cm. Mężczyzna nie obcinał ich przez 48 lat a na skutek uszkodzenia nerwu spowodowanego przeciążeniem jednej ręki rekordzista całkowicie stracił słuch w lewym uchu. Shridhar Chillal obciął swoje paznokcie w 2000 roku.

Najdłuższe paznokcie świata

Najdłuższe podanie dłoni na świecie

Dnia 18 stycznia 2011 roku został ustanowiony nowy rekord nieprzerwanego podawania dłoni, który został ustanowiony przez drużynę z Nowej Zelandii (Alastair Galpin i Don Purdon) oraz drużynę z Nepalu (Rohit i Sontosh Timilsina), który wynosi ponad 33 godziny i 3 minuty. Przygotowawczy trening polegał na wielogodzinnym potrząsaniu butelką owiniętą bryłami lodu. Przed oficjalną próbą rekordziści skonsultowali się z lekarzami sportowymi i specjalistami od ćwiczeń fizycznych, którzy potwierdzili ich psychiczną i fizyczną gotowość. Rekordziści 25% ze swojej pieniężnej wygranej przeznaczyli na Auckland Downs Syndrome Association, fundacę pomagającą ludziom cierpiących na zespól Downa.

Najdłuższy uścisk dłoni na świecie

Najwięcej uściśniętych dłoni jednego dnia

Rekord największej ilości uściśniętych jednego dnia dłoni został ustanowiony przez Mayora Josepha Lazarowa z Atlantic City w lipcu 1977 roku. Mężczyzna jednego dnia uścisnął ponad 11  000 różnych dłoni. Poprzedni rekord wynosił 8513 uściski dłoni i należał do Teodore Roosevelt na przyjęciu w Białym Domu.

Największe dłonie na świecie

Największe dłonie i stopy na świecie ma jednocześnie najwyższy żyjący człowiek na świecie Sultan Kosen z Turcji. Jego wzrost wynosi  247 cm  a dłonie mają długość 28,5 cm. Tak duże gabaryty rekordzisty powstały na skutek guza mózgu, powodującego nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu. Guz został z powodzeniem usunięty chirurgicznie w 2008 roku, wtedy nadmierne wzrastanie Sultan Kosen’a zostało zahamowane. Z powodu zbyt dużego obciążenia stawów rekordzista porusza się o kulach, z tej samej przyczyny musiał zrezygnować z gry w koszykówkę, która sprawiała mu wielką przyjemność.

Sultan Kosen, czyli najwyższy człowiek świata Najwyższy człowiek świata z parasolem

Najdłuższe palce na świecie

Rekord najdłuższych palców na świecie został ustanowiony przez Chińczyka Lui Hua. Z powodu rzadkiej choroby zwanej makrodaktylią (czyli wady rozwojowej palców, polegającej na nadmiernym ich rozwinięciu) jego lewa dłoń wraz z trzema palcami rozrosła się do nienaturalnie wielkich rozmiarów. Tuż przed operacją kciuk rekordzisty mierzył 26 cm a jego wskazujący palec 30,5 cm . Podczas interwencji medycznej dłoni, w dniu 20 lipca 2007 roku chirurdzy usunęli z niej aż 5 kg ciała i kości.

Największe palce Lui Hua - rekord Guinnessa

Najszybciej klaszczący człowiek świata

Tytuł najszybciej klaszczącego człowieka należy do Kent Grench. Mężczyzna opracował własną technikę klaskania, która w połączeniu z jego zręcznością pozwoliła mu ustanowić światowy rekord w największej liczbie klaśnięć w ciągu minuty – 721 klaśnięć w 60 sekund, co w przeliczeniu daje nam 12 klaśnięć na sekundę.

Rekordzista potrafi klaskać z prędkością  nawet większą niż 14 klaśnięć na sekundę, lecz klaskanie w ten sposób przez całą minutę  jest bardzo bolesnym doświadczeniem, co spowalnia działanie rąk. Zatem można powiedzieć, że przy klaskaniu wytrzymałość rąk jest tak samo ważna jak ich szybkość.

Najwięcej ludzi jednocześnie pocierających ręce

Rekord ten został ustanowiony 7 października 2010 roku w na stadionie w PPL Park w USA. Tego dnia, tuż przed rozpoczęciem meczu Philadelphia Union z Los Angeles Galaxy, kibice zebrani na stadionie zostali zachęceni do ustanowienia nowego rekordu przy okazji spotkania. Niestety gospodarze (mający za sobą znacznie większą część kibiców) przegrali mecz, ale pomimo takiego wyniku football-owego spotkania 2 151 ludzi mogło znaleźć powód do zadowolenia,  jakim było uczestnictwo w ustanowieniu nowego rekordu Guinnessa.

Rekord Guinness'a w pocieraniu dłoni rekami