Twoje Dłonie

Wszystko o Dłoniach, Palcach i Paznokciach

Zimne dłonie – przyczyny, zapobieganie i leczenie

2017-05-06
Zimne dłonie – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Wielu ludziom uprzykrza życie na pierwszy rzut oka wcale nie przeszkadzająca w codziennym funkcjonowaniu dolegliwość, jaką są zimne dłonie. Chociaż zazwyczaj odczucie zmarzniętych rąk występuje okresowo i trwa krótko, to niektórym osobom dolegliwość ta towarzyszy przez całe życie. Myślę, że jeżeli jesteś osobą, która czasami doświadcza chłodu w rękach to powinny Cię zainteresować przyczyny tej dolegliwości.

Przesądy o zimnych dłoniach

Podczas codziennego życia można usłyszeć przesądy o zimnych dłoniach. Według niektórych człowiek posiadający zimne ręce jest osobą niekochaną, niezdolną do większego uczucia czy też nieposiadającą żadnego doświadczenia seksualnego. Paradoksalnie istnieje też przesąd według którego osoba z zimnymi dłońmi jest niezmiernie dobra w sprawach łóżkowych, za powiedzeniem – zimne ręce, gorące serce.

Chociaż przesądy są tylko przesądami to łatwo się domyślić, że ciągłe odczuwanie zimna w dłoniach nie jest niczym przyjemnym. Dolegliwość ta może doprowadzić do ciągłego uczucia dyskomfortu, skrępowania w sytuacjach kontaktów społecznych oraz nieprzyjemnego uczucia chłodu, które czasami powoduje nawet trudności w zasypianiu.

Zimne dłonie – przyczyny

Temperatura ciała człowieka wynosi średnio 36,6°C i zmienia się w ciągu dnia o około jeden stopień. Najlepsze w utrzymywaniu swojej temperatury są okolice klatki piersiowej. Im dalej od serca tym jej utrzymanie jest trudniejsze. Dłonie, stopy a w szczególności palce są najbardziej narażone na wpływ chłodnego otoczenia i najbardziej odczuwają wszelkie problemy z odpowiednim krążeniem krwi. Między innymi z tego powodu wszelkie czynniki obniżające temperaturę ciała oraz zaburzenia ciśnienia są odczuwane najbardziej właśnie w tych organach.

Chłodne otoczenie oziębia dłonie

Najbardziej oczywistą i najczęściej spotykaną przyczyną dolegliwości, jaką są zimne dłonie jest niska temperatura. Chłodne otoczenie powoduje aktywację specjalnych mechanizmów obronnych, które za wszelką cenę zabezpieczają organizm przed niebezpiecznym oziębieniem. Utrzymują one odpowiednią temperaturę ciała i chronią przede wszystkim klatkę piersiową przed ochłodzeniem. Z tego powodu źle zabezpieczona przed zimnem głowa, szyja, ręce lub nogi często powodują braki ciepła i mogą przyczynić się do obniżenia temperatury miejsc dla organizmu najtrudniejszych do nagrzania czyli dłoni i stóp z palcami.

Problemy z krążeniem

Problemy z krążeniem są kolejną, bardzo często występującą przyczyną odczuwania zimna w dłoniach. Na ich powstawanie wpływa wiele czynników a najczęstszymi przyczynami nieodpowiedniego krążenia krwi  w dłoniach są:

 • Choroby utrudniające krążenie krwi
  • Niewydolność nerek
   Przyczyn i skutków niewydolności nerek jest wiele. Jeżeli zdiagnozowano u nas tą chorobę warto pamiętać, iż często prowadzi ona do powikłań tj. nadciśnienie tętnicze, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia czy też ostra niewydolność krążenia. Być może właśnie przez niewydolność nerek Twoje dłonie są ciągle zimne.
  • Toksyczny obrzęk płuc
   Chociaż obrzęk płuc powstaje głównie kiedy cierpimy na skrajnie ciężką niewydolność krążenia to istnieje także toksyczny obrzęk płuc, który może wystąpić na skutek uszkodzenia pęcherzyków płucnych podczas wdychania chemikaliów lub tlenku azotu. Krew znajdująca się w naczyniach płucnych nie może zostać przepompowana przez serce i dostarczona do narządów, co powoduje poważne trudności w oddychaniu. Obok wielu objawów tj. duszność czy kaszel, obrzęk płuc powoduje obniżenie lub podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.
  • Objaw Raynauda
   Występuje w sytuacji kiedy tętnice w obrębie rąk lub stóp doznają skurczu. Powstaje pod wpływem zimna, emocji albo czasami bez żadnej przyczyny. Jest bardzo łatwy do rozpoznania po widocznych na palcach zmianach (sinieją, czerwienieją, puchną). Nagłe zblednięcie palców jest spowodowane niedokrwieniem tkanek dłoni, zsinienie palców spowodowane zatrzymaniem krwi żylnej w głębszych warstwach skóry a opuchnięcie palców spowodowane jest przekrwieniem i nadmiernym ociepleniem dłoni.
  • Używki
   Nikotyna zawarta w papierosowym dymie oraz kofeina z kawy czy herbaty przyczyniają się do zmian w krążeniu krwi. Podczas palenia papierosów naczynia krwionośne za sprawą nikotyny kurczą się i podwyższają ciśnienie. Jeżeli pijemy duże ilości kawy albo palimy papierosy to warto zastanowić się czy właśnie to nie jest przyczyną problemów z zimnymi dłońmi.
  • Stres i stany lękowe
   Pod wpływem zagrożenia organizm wydziela zwiększoną ilość adrenaliny, tym samym przygotowując się do szybkiej reakcji na zbliżające się niebezpieczeństwo. Podczas tego procesu najwięcej krwi wędruje do mięśni i serca co stwarza gotowość do natychmiastowej reakcji walki albo ucieczki. Podczas takiego trybu działania spada priorytet ukrwienia dłoni i stóp.Niektórzy ludzie mają tendencje do stałego odczuwania lęku po mimo braku realnego zagrożenia. Posiadanie takiej lękowej (neurotycznej) osobowości może przyczynić się do ciągłego odczuwania strachu a co za tym idzie wydzielania zwiększonej ilości adrenaliny i ciągłym niedokrwieniu dłoni i palców, co z kolei skutkuje odrętwiałymi i zimnymi dłońmi. Jeżeli należysz do tego typu osób powinieneś podjąć jakieś kroki w celu redukcji tego niezwykle szkodliwego napięcia. Polecam zainteresowanie się tematem technik relaksacyjnych, stosowanie odpowiednich afirmacji lub nawet rozpoczęcie psychoterapii.
  • Złe oddychanie
   Nieodpowiednie funkcjonowanie układu oddechowego prowadzi do złego dotleniania serca, a zbyt mała ilość tlenu we krwi może doprowadzić do stanów zapalnych na ścianach naczyń krwionośnych. Warto jest popracować nad prawidłowym oddychaniem, ponieważ nie tylko pomaga to rozwiązywaniu problemu zimnych dłoni, ale także pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia organizmu.
  • Utrudniony dopływ krwi
   Swobodna cyrkulacja krwi w dłoniach i palcach może być utrudniona przez ich uciskanie. Jeżeli cierpimy na zimne dłonie powinniśmy się upewnić, że nie są one uciskane przez zbyt ciasne rękawy, bransoletki czy pierścionki. Ponadto nawet nieodpowiednie ułożenie rąk może doprowadzić do kłopotów z odpowiednim ukrwieniem dłoni. Jeżeli mamy kłopoty z krążeniem warto zwracać uwagę na utrzymywanie komfortowej dla rąk pozycji.
  • Praca na urządzeniach utrudniających krążenie
   Do nieprzyjemnego uczucia jakim są zimne dłonie może przyczynić się korzystanie z urządzeń utrudniających odpowiednie krążenie. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku pracy na wibrujących maszynach tj. młot pneumatyczny, piła mechaniczna lub na przyrządach wymagających specjalnego ułożenia ręki tj. praca na komputerze czy gra na pianinie.
 • Odmrożenia
  Odmrożenia są to uszkodzenia skóry wywołane zimnem występujące, kiedy temperatura tkanek spada poniżej 0ºC. Przy odmrożeniu dłoni krążenie w dłoniach jest w znacznym stopniu utrudnione oraz kłopoty z krążeniem zwiększają ryzyko odmrożenia dłoni.
 • Predyspozycje genetyczne
  Czasami bardzo trudno jest znaleźć odpowiednią przyczynę wywołującą zimne dłonie. Wtedy bardzo możliwe, że za powstaniem tej dolegliwości stoją predyspozycje genetyczne. Geny otrzymane przez nas w momencie urodzenia mogą, w wyniku wielu drobnych czynników doprowadzić do częstego odczucia zimna w dłoniach. Dla przykładu czynniki genetyczne mogą powodować deregulację naczyń krwionośnych, które z kolei prowadzą do nierównomiernego rozprowadzania krwi a w końcowym rezultacie do opisywanej w tym artykule dolegliwości.
 • Nieodpowiednia dieta
  Przyczyną odczucia zimnych dłoni może być także spożywanie zbyt dużych ilości niezdrowego jedzenia takiego jak margaryna czy tłuste mięso. To co szkodzi naszemu sercu zazwyczaj powoduje też problemy z krążeniem, czyli niewłaściwa praca serca spowodowana nieodpowiednim odżywianiem przyczynia się do niedokrwienia organizmu. Niedokrwienie rąk sprawia, że mamy zimne ręce

Zimne dłonie u noworodka

Opisywana w tym artykule dolegliwość nie dotyczy wyłącznie osób dorosłych, często możemy zaobserwować zimne ręce u noworodka. Wielu młodych rodziców uważa to za objaw kłopotów z krążeniem lub nieodpowiedniego ubrania dziecka, ale w rzeczywistości najczęściej jest to zjawisko powszechne i zupełnie nieszkodliwe. Nowo narodzone dziecko ma często zimne dłonie, dlatego, że organizm najpierw rozwija się od najważniejszych części, wzdłuż kręgosłupa (czyli głowy i klatki piersiowej) a dopiero po tym następuje rozwój na boki (czyli między innymi kończyn). Zimne dłonie u noworodka wcale nie muszą oznaczać wyziębienia organizmu. Odpowiednią grubość ubranek należy dobierać sprawdzając temperaturę ciała – dotykając pleców dziecka między łopatkami.

Jeżeli zimne dłonie u noworodka nie są zjawiskiem naturalnym mogą być spowodowane chłodnymi warunkami pogodowymi, problemami cyrkulacji krwi bądź anemią. Jednak najczęściej zjawisko zimnych dłoni u dziecka samo zanika wraz z jego rozwojem.

Zimne dłonie – zapobieganie

Zapobiegać odczuwaniu nieprzyjemnego chłodu możemy, kiedy nasze dłonie stają się zimne okresowo i zazwyczaj w jakichś szczególnych sytuacjach. Oznacza to, że za powstawaniem dolegliwości stoją jakieś okazyjnie występujące czynniki. Jeżeli domyślamy się przyczyny zimnych dłoni to możemy starać się im zapobiegać. Dla zapewnienia komfortu w dłoniach powinniśmy:

Unikać ciasnych ubrań i biżuterii

Zbyt ciasne rękawy ubrań mogą utrudniać swobodne krążenie krwi i doprowadzać do niedokrwienia narządów czego skutkiem może być oziębienie dłoni. To samo dotyczy biżuterii – jeżeli nie chcemy mieć problemów z zimnymi dłońmi, dobrze jest zrezygnować ze zbyt ciasnych pierścionków i bransoletek.

Nosić czapkę i rękawiczki

W sytuacjach, kiedy jesteśmy wystawieni na kontakt z chłodnym otoczeniem warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu organizmu. Tak jak napisałem w poprzednim artykule – jeśli jesteśmy zagrożeni nadmierną utratą temperatury (odsłaniamy głowę, nogi, ręce, szyję ) nasz organizm za wszelką cenę chroni to co najważniejsze, czyli klatkę piersiową. Dlatego przy chłodniejszej pogodzie bez zastanowienia sięgajmy po czapkę, szalik i rękawiczki. Warto także pamiętać, że najwięcej ciepła ucieka nam przez głowę i stopy. Jeżeli zimne dłonie są wywołane czynnikami pogodowymi, ciepłe ubranie może rozwiązać ten problem.

Chodzić na saunę

Wizyty w saunie są powszechnie uważane za bardzo zdrowe. No i słusznie – przynajmniej jeżeli chodzi o poprawę krążenia krwi. Bardzo dobrym wpływ dla Twoich rąk ma przebywanie w saunie. Wysoka temperatura oraz na przemienne kontakty z zimnym i ciepłym są doskonałą alternatywą dla kąpieli dłoni oraz doskonale wpływają na poprawę krążenia. Kto wie, może po kilku wizytach w saunie problem jakim są zimne dłonie zniknie?

Ćwiczyć regularnie

W zdrowym ciele, zdrowy duch! Regularne ćwiczenia fizyczne mają bardzo dobry wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu. Nie sposób ich niczym zastąpić! Najlepszy wpływ na poprawę krążenia krwi mają ćwiczenia aerobowe mama tutaj na myśli ćwiczenia jednostajne, nieprzerwane i trwające ponad 30min. Doskonałe dla naszego zdrowia jest bieganie, pływanie czy jazda rowerem.

Siedzieć w wygodnej pozycji

Czasami pracując przy komputerze czy też oglądając ciekawy film siedzimy w dość wygodnej, ale utrudniającej krążenie pozycji. Zwróć uwagę, czy właśnie wtedy, kiedy Twoje dłonie są ułożone w nienaturalnej pozycji nie pojawia się uczucie jakim są zimne dłonie.

Opanować techniki radzenia sobie ze stresem

Jeżeli należysz do osób lękliwych a Twój tryb życia lub praca fundują Ci duże ilości stresu, może właśnie to być przyczyna dolegliwości jaką są zimne dłonie. Stres ma negatywny wpływ na cały organizm, dlatego w tym przypadku warto się zainteresować się technikami raczenia sobie ze stresem. Jeżeli zdobyta na ten temat wiedza nie okaże się pomocna, być może trzeba będzie udać się do specjalisty w tej dziedzinie, czyli psychologa.

Unikać dotykania zimnych przedmiotów

Osoby posiadające chłodne dłonie mają bardzo często kłopoty z krążeniem krwi. Jeżeli masz często zimne dłonie, to nie ma potrzeby narażać ich na dodatkowy stres. Unikaj dotykania zimnych przedmiotów rękami a jeśli musisz to robić, załóż w tym celu rękawiczki bądź zrób to przez ręcznik.

Pić dużo wody

Człowiek potrzebuje codziennie 30-45ml wody na kilogram ciała, co w przeliczeniu daje średnio 1l wody na około 27kg masy ciała. Dobrze jest przestrzegać tego zalecenia, ponieważ obok innych ważnych funkcji woda jest głównym termoregulatorem organizmu.

Zimne dłonie – leczenie

Jeżeli sposoby pozwalające na zapobieganie chłodnym dłoniom nie skutkują, być może pora podejść do problemu jeszcze poważniej i pomyśleć o leczeniu zimna w dłoniach? W przypadku, gdy problem zimnych rąk jest naprawdę uciążliwy powinniśmy udać się do lekarza, ale jeżeli chcemy , aby nasze dłonie odzyskały swoje ciepło warto też spróbować:

Odstawić papierosy i kawę

Nikotyna i kofeina wywołują skórczanie się naczyń krwionośnych, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń krążenia. Jeżeli chcemy, aby krew swobodnie krążyła w naszych dłoniach zapewniając im ciepło powinniśmy zerwać z nałogiem palenia i odstawić kawę.

Kąpiele dłoni

Zbawienny wpływ dla krążenia rąk mają kąpiele dłoni, których można wykonywać na kilka sposobów:

 • Kąpiel dłoni ze zmienną temperaturą polega na przygotowaniu dwóch miseczek z wodą – do pierwszej wlewamy wodę chłodną (około 15 stopni) a do drugiej wodę ciepłą (około 38 stopni). Zabieg polega na umieszczani dłoni na przemian w obydwu miskach (w każdej około 20s).
 • Gorąca kąpiel dłoni polega na umieszczaniu dłoni w ciepłej wodzie, zwiększeniu temperatury wody a następnie wkładaniu reki do coraz gorętszej temperatury (zawsze na okres około 20-30 sekund, uwaga żeby się nie poparzyć!).
 • Kąpiel parafinowa dłoni znakomicie poprawia krążenie, co może wpłynąć pozytywnie na nasze zimne dłonie. Zastosowany zabieg parafinowy na dłonie, nie tylko poprawi wygląd Twoich dłoni, ale także jakość krążenia.

Stosowanie kremów rozgrzewających

Doskonałym sposobem na poprawienie krążenia jest stosowanie kremów i maści rozgrzewających do rąk (z cynamonem, eukaliptusem, mentolem lub kapsaicyną). Popularnym przykładem takiej maści jest Maść Końska Dr Forstera. Jeżeli chcemy mieć dostęp do środków farmakologicznych niedostępnych bez recepty (rozszerzających naczynia krwionośne i poprawiających krążenie obwodowe), powinniśmy udać się do lekarza i opowiedzieć mu o swoim problemie.

Masaż dłoni

w celu odpowiedniego rozmasowania dłoni warto udać się do specjalisty. Niekoniecznie trzeba korzystać z usług masażysty, również wiele kosmetyczek oferuje masaż w swoich salonach. Jeżeli z jakichś powodów nie możemy udać się na profesjonalny masaż dłoni, masujmy własnoręcznie swoje dłonie poprawiając tym samym krążenie.

Ćwiczenia poprawiające krążenie

Pomocne w rozwiązywaniu problemu jakim są zimne dłonie mogą okazać się wykonywanie kilka razy dziennie ćwiczeń rozgrzewających nadgarstki:

 • Obroty ramionami przez 30s
 • Obroty nadgarstkami przez 30s
 • Zagniatanie i rozluźnianie pięści 30s

Suplementy diety

Wzbogacenie odżywianie o suplementy diety wpływające pozytywnie na krążenie może wyleczyć zimne dłonie. Nasze ręce mogą nabrać ciepła jeżeli będziemy spożywali wyciąg z liścia miłorzębu japońskiego czy też flawonidy zawarte w nasionach kasztanowca.

Zdrowa żywność

Pomocna w leczeniu dolegliwości może okazać się odpowiednia dieta. Jeżeli z jakichś powodów unikasz jedzenia mięsa pod każda postacią – dla dobra zdrowia zrób raz w miesiącu wyjątek. Spożywajmy duże ilości zdrowej żywności bogatej w imbir, koper włoski, niacynę, lecytynę oraz witaminy C, B, E i obserwujmy efekty.

Prawidłowe oddychanie

Jak można dowiedzieć się z poprzedniego artykułu – zbyt płytki oddech powoduje odczuwanie zimna w dłoniach, ponieważ podczas płytkiego oddychania do krwiobiegu zostaje dostarczona zbyt mała ilość tlenu, który jest odpowiedzialny za przenoszenie ciepła w organizmie. W celu zapewnienia dobrego krążenia warto jest praktykować odpowiednie oddychanie. Pamiętajmy, że powietrze powinno się wdychać przez nos, oddychać przeponą oraz wydychać ustami.

Autosugestie

Warto zachęcać swoją podświadomość do współpracy, a do tego celu świetnie nadają się autosugestie zwane też afirmacjami. Zdania, które o których będziesz siebie zapewniał powinny być sformułowane w sposób pozytywny i przekonujący. Powtarzaj sobie formułkę „mam ciepłe dłonie” jednak rób to porządnie, czyli  tak, aby miało to dla Ciebie sens i angażowało emocje np. „Na moje dłonie pada teraz zza okna gorące, prawie parzące światło słoneczne, które ogrzewa moje ręce coraz bardziej z każdą sekundą”. Pamiętaj, że przeprogramowanie rzeczywistości może zając trochę czasu, więc utrzymuj pozytywne nastawienie, odrzuć wszelkie niepewności  i cierpliwie czekaj na rezultaty.

Podgrzewacze

Jeżeli wszystkie próby zawiodły to wygląda na to, że nieustanne odczuwania zimna w Twoich dłoniach jest predyspozycją genetyczną na całe życie. Zaopatrz się w podgrzewacz, którym ogrzejesz swoje dłonie, kiedy będziesz tego najbardziej potrzebować.